Rize Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Lise öğrencilerine ’Sadaka taşı’ uygulaması ile sadaka verme bilinci aşılanıyor

RİZE’DE Kİ OKULDA BAŞLATILAN ‘SADAKA TAŞI’ UYGULAMASIYLA TÜRK GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULDU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Lise öğrencilerine ’Sadaka taşı’ uygulaması ile sadaka verme bilinci aşılanıyor
154 views
02 Aralık 2021 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Rize’deki Fatih Anadolu Lisesi’nde başlatılan sadaka taşı uygulaması ile lise öğrencisi gençlere sadaka verme bilinci aşılanıyor.

Kökeni Selçuklulara kadar uzanan, Osmanlı Devleti’nde daha yaygın olarak kullanılan Sadaka Taşı kültürü Rize’de Fatih Anadolu Lisesi’nde yeniden hayat buldu. Öğretmenler tarafından bir kütüğün üzerine oturtulan pileki taşı sadaka taşı olarak kullanıldı. Üzerine ise ‘Değerli öğrencilerimize! Parasını kaybeden, harçlığı olmayan, dolmuş parası olmayan… Sadaka taşından ihtiyacınız kadarını karşılayabilirsiniz” ifadelerinin yer aldığı bir not asıldı.

Öğrencilerin zaman zaman kaybettiği paralar olduğunu ve bu paraları bulan diğer öğrenciler tarafından okul idaresine getirildiğini dile getiren Fatih Anadolu Lisesi Müdürü Necmettin Yaşar, şimdi bulunan paraların da bir yeri olduğunu dile getirerek “Aslında kültürümüzde olan bir olgu. Öğrenciler zaman zaman para kaybettikleri ve bulunan paraları bize getirdikleri durumlar oluyordu. Bu durumda para sahibini bulamıyorduk, öğrenci çekinip parasını istemeye de gelemiyordu. Bu şekilde toplanan paralar ve yardım yapmayı isteyen öğretmen arkadaşlarımızın bir yerde toplarsak ihtiyacı olan öğrencilere nasıl verebiliriz diye düşünmüştük. Geçmişte ecdadımızın geleneksel hale getirdiği sadaka taşı fikri aklımıza geldi” dedi.

İhtiyaç sahibi öğrencilere bu sayede daha hızlı ulaşabildiklerini dile getiren Yaşar “Sembolik olarak bir pileki taşını sadaka taşı haline getirerek altına bir kütükle otantik bir ortam oluşturduk. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize bu sayede ulaşmaya çalıştık. Yardım yapmak isteyen öğretmen arkadaşlarımız da bu konuda bize destek oldular” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin sadaka taşına ilgisinin olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Yaşar “Çocukların ilgisi var. Tabi çekinip alamayan da var. Belki bu işi istismar eden öğrencilerimiz de olacaktır ancak 1 öğrenciye dahi ulaşabildiysek bu vesile ile kendimizi amacımıza ulaşmış sayacağız. İstiyoruz ki gün gelir çocuklarımızda yardım yapma kültürü, ihtiyaç sahiplerine ulaşma kültürü bu şekilde yaygınlaşsın” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.